Kauzální medicína - medicína příčin a následků

Kauzální medicína zahrnuje léčebné metody, z nichž hlavní je Kraniosakrální terapie. Nedílnou součástí je Somatoemocionální uvolnění a další techniky. „Kauzalita“ v překladu znamená „příčinná souvislost“, „podmíněnost“.

Zakladatel Kauzální medicíny a můj učitel

Termín „Kauzální medicína“ zavedl pro svůj ucelený studijní program Dott. Giovanni Conchin. Plné oprávnění mu k tomu dává mnoholetý výzkum a praxe v oblasti fyziky, východní a západní medicíny, kraniosakrální terapie, buddhismu a dalších znalostí a zkušeností z práce s lidmi.
Dott. Giovanni Conchin se narodil v r. 1940 v Itálii. Mnoho let pracoval a studoval v různých zemích a prostředích – v USA, v zemích Afriky, na Sibiři, v Tibetu, v České republice a jinde. Jeho práce je pokračováním výzkumů Dr. Stilla, Dr. Sutherlanda a Dr. Upledgera. Studijní program kauzální medicíny, který vyučuje a přednáší, je zaměřen především:

Pevným bodem práce Dott. Conchina je mysl, která vytváří příčinu (kauzalitu) pro vznik utrpení a bolesti, ale také radosti a harmonie. Děkuji za svou jedinečnou příležitost u Dott. Giovanni Conchina od r. 2008 studovat.

Princip Kauzální medicíny

Kauzální medicína chápe člověka celostně, jako propojení těla a mysli. Prvotní příčiny potíží vznikají velmi často na úrovni mysli, psychiky. Sekundárně se projeví jako potíže na úrovni těla, na úrovni fyzické. Principem kauzální medicíny je tyto příčiny nalézt a odstranit.

Pro odlehčení „Případ s autem“ smile

Případ s autem je trochu legrační a já ho ráda vyprávím, ač nejsem technický typ. smile Představte si, že jedete v autě. Jedete, jedete, všechno je fajn. Najednou vám na přístrojové desce začne blikat kontrolka, že dochází palivo. No, ona už bliká déle, ale – to se stává – přehlédli jste jí.
Jedete dál, kontrolka bliká, víte o ní. Ale teď se to nehodí. Není tu pumpa, nejsou peníze…..“Budu dělat, že jí nevidím!“ Kontrolka si pořád bliká a vás to začne rozčilovat. „Přestaň!!!“, zavrčíte. A když neposlouchá, vezmete šroubovák a vydloubnete jí. Řítíte se ve svém autě dál…….. Skutečně se divíte, že se po nějaké době zastaví? smile

Nebo jste prozíravější a k pumpě poslušně zajíždíte. Jednoho dne si ale uvědomíte, že tam zajíždíte nějak častěji a častěji. Tolik jste toho zase nenajeli. Jezdíte s citem a úsporně. Auto má mít nízkou spotřebu…….. Zajedete s autem do servisu. Asi nebude stačit, když umyjí sklo a naleští kapotu, viďte? smile

Klasická, alternativní nebo kauzální medicína?

Každý typ medicíny má v konkrétní situaci nenahraditelné místo. Při tepenném krvácení jistě nepomůže hledání příčiny nebo jitrocelový lístek. Stejně tak je ale zbytečné při ekzému rovnou amputovat celou ruku. Kauzální medicína spolu se západní klasickou a východní alternativní medicínou tvoří výborný nástroj, jak prožít život ve zdraví, radosti a harmonii. Dohromady spolu ideálně spolupracují.

Pro odlehčení „Případ s angínou“

Představte si, že přijdete k lékaři s bolestí v krku, např. s angínou. Lékař udělá správné rozhodnutí a předepíše antibiotika. Ano, v této fázi jsou skutečně velkým pomocníkem. Lékař však řeší už jakýsi následek. Než léky zaberou, chvíli to trvá a vám je mizerně. Nic nebrání sáhnout po bylinkách, studeném obkladu nebo jiném alternativním pomocníkovi. A jak tak ležíte v posteli, máte najednou trochu času k přemýšlení. Proč zrovna ten bacil na vás skočil teď, když jindy jste tak odolní? Za odpovědí na otázku „proč?“, se skrývá skutečná příčina. Možná vás napadne: „co se dalo udělat, abych nemusel tuhle nepříjemnou bolest zažívat?“ Zjistíte třeba, že jste neposlechli své unavené tělo a nedopřáli mu odpočinek. Oslabili jste svůj obranný systém. Chvíli jste ještě žili nad své možnosti. Pak ale tělo dosáhlo svého. Horečka a bolest v krku vás bezpečně umístila do postele, do klidu. Máte teď čas na odpočinek. Příště se k sobě zachováte určitě lépe smile

Příčina nalezena a co dál?

Existují lidé, kterým je v jejich „nemoci“ vlastně dobře. Využívají jí například jako manipulativní techniku pro své okolí. Sami nechtějí žádnou změnu.

Jsou lidé, kteří mají upřímnou snahu dobrat se příčiny svých potíží a naleznou jí. Takový člověk pak většinou změní svůj přístup, svoje vnímání světa a své chování. V těle jsou nastartovány vlastní léčebné procesy. Velice postupně nebo naopak velkým skokem se změní jeho pocitová situace. Rychlost změn není dána „chtěním“ klienta ani „kvalitou“ terapeuta. Je přínosné nechat věcem volný průběh a důvěřovat tomu, co se děje.

Ano a jsou lidé, kteří přes svou upřímnou snahu, přes velké změny ve svých životech, touženého „zdraví“ nedosáhnou. Z nějakého důvodu potřebují svými potížemi projít. Je pro ně důležitější pochopit některé věci. Techniky kauzální medicíny jsou zde velkým přínosem.

Druhy ošetření v kauzální medicíně

Při ošetření v rámci Kauzální medicíny používám především kraniosakrální terapii. S klienty, kteří chtějí a mohou na svých potížích skutečně pracovat často využívám techniku somatoemocionálního uvolnění, energetického odpojení a Reiki.

Pro klienty, kteří se z nějakého důvodu nemohou posunout dál, využívám masážní a relaxační techniky nebo jejich prvky (Reflexní masáž, Dornova metoda, Breussova masáž, Lymfatická masáž, Indická masáž hlavy).

Důležitý dovětek

Osobně Kauzální medicínu chápu jako metodu, která posunuje a smývá hranice. Pro Vás, ani pro mne, není v konečném výsledku důležité jméno terapie, masáže, energie, které byly použity. Důležité je, že jsme na své cestě ke zdraví, radosti a harmonii udělali krůček.

Jako terapeuta, který Vás ošetřuje, mne dále ovlivnila Shamballa, Karmické meditace, Oshovy meditace a cvičení Mohendžodáro.